Seminář technologie posklizňových linek 27. 2. 2019

Dne 27. 2. 2019 pořádala naše společnost ve spolupráci s DOTin s.r.o. a SCHAUMANN ČR s.r.o. seminář „Nové technologie v posklizňové úpravě a skladování obilovin v USA a Evropě. Všem zúčastněným děkujeme. Níže přinášíme reportáž, která seminář dokumentuje.

Posklizňová úprava a skladování obilovin v Evropě i zámoří

Specialista na posklizňovou úpravu, skladování a výkup obilí, společnost Farmix a.s., spojila své síly s firmami Dotin s.r.o. a Schaumann ČR s.r.o. a společně uspořádaly seminář s názvem „Nové technologie v posklizňové úpravě a skladování obilovin v USA a Evropě“. Přednáškám, které proběhly 27. února 2019 v Táboře, předcházela prohlídka sušičky obilí NECO 1690 v zemědělském areálu v Budislavi. Nezvyklé snoubení praktické exkurze a poutavých přednášek si nenechalo ujít množství účastníků.

V Budislavi sází na NECO již pátým rokem

Sušička NECO D1690CE-areál Budislav (ZOD Podhradí – Choustník)
Zajímavý program zahájil předseda představenstva společnosti Farmix Ing. Miroslav Kastner, který účastníky přivítal v areálu ZOD Podhradí – Choustník v Budislavi, kde již několikátou sezónu využívají sušičku obilí NECO 1690. Spokojenost nejen se samotnou sušičkou, ale také s další technikou, zahrnující mimo jiné i zrnovou pumpu HUTCHINSON 6“ a čističku obilí PVT1020, potvrdil přítomným ředitel zemědělského družstva Ing. Jaroslav Kazda. Realizace sušičky proběhla v roce 2014, a o tři roky později byla ještě namontována celoroštová podlaha MFS do čtyř silových zásobníků. Jak inženýr Kazda zmínil, při rozhodování o nové sušičce hledali spolehlivou a cenově přijatenou technologii. Volba nakonec padla na společnost Farmix a jejich kontinuální sušičku obilí a zrnin NECO. A toto rozhodnutí se ukázalo jako velmi dobré. Náklady spojené s realizací sušičky, která funguje spolehlivě a bez komplikací, se družstvu vrátili ještě v témže roce.
areál Budislav (ZOD Podhradí – Choustník),sušička NECO 1690
Technické parametry sušičky přiblížil Václav Kovář. Obecně, hlavní předností sušiček NECO je absence sít. Od toho se odvíjí řada výhod – zejména nedochází k omezení kapacity kvůli změně proudění vzduchu při znečištění sít, ani není nutná odstávka sušičky kvůli čištění a výměně sít. Sušičky NECO pracují na principu komůrkového sušení, díky čemuž je celý objem zrnin sušen rovnoměrně a šetrně. Kontrola vlhkosti sušeného obilí je zajištěna vlhkostními čidly na vstupu i výstupu a uvnitř sušičky jsou rovněž teplotní čidla. Ovládací panel je vybaven přehledným HMI dotykovým displejem. Celý proces sušení je plně automatizovaný, přičemž vše řídí a zaznamenává kontrolní systém Commander. Další velkou předností je speciální velmi tichý LAU radiální lamelový ventilátor. Jeho hlučnost nepřekračuje 80 dB, což jej řadí na pozici nejtižšího ventilátoru na našem trhu. Ostatně, o tichém chodu sušičky se mohli všichni účastníci v Budislavi přesvědčit „na vlastní uši“. Výkon modelu NECO 1960 dosahuje 25 tun pšenice za hodinu při odsušení vlhkosti o 4 %. Ve výčtu sušiček realizovaných společností Farmix se právě tento typ vyskytuje nejčastěji.

Sušička jako nezbytný nástroj pro správu komodit

Po prohlídce areálu sušičky se účastníci přesunuli do hotelu Dvořák v Táboře, kde program pokračoval přednáškami v neméně zajímavém duchu. Jako první vystoupil Ing. Kastner a stručně představil společnost Farmix. Ta působí na trhu již více než 20 let a aktuálně nabízí nejen kompletní a technologické celky pro sušení, čištění a skladování zrnin a dalších komodit, ale zaměřuje se také na návrhy řešení, studie, projekty posklizňových linek a skladových areálů zrnin. Kromě nových realizací se zabývají také modernizací starších, již stávajících posklizňových linek. Samozřejmostí je uvedení do provozu, zaškolení obsluhy a veškerý záruční i pozáruční servis. Sušičky zrnin se již stávají téměř nezbytnou součástí zemědělských areálu, jelikož správné usušení je nezbytné pro udržení kvality obilí i během skladování. To farmářům poskytuje i výhodu v podobě ovládání ceny zrna a řízení procesu sklizně. Sušičky se tak stávají řídícím nástrojem a zemědělec se dostává do pozice skutečného správce svých komodit.
Seminář FARMIX a.s.
Sušičky NECO jsou zcela bez nadsázky lídrem na trhu sušiček. Více o této mimořádné technice prozradil Václav Kovář. Hlavní předností zmiňovaných bezsítových sušiček je vícero topných zón, což zajišťuje velkou flexibilitu sušícího procesu. Pro jednotlivé zóny lze nastavit nejen různé teploty sušení, ale dokonce i chlazení zrna. NECO využívá kontrolní systém Commander, což je v USA, kde tato zařízení vznikají, jediný systém sušení, který má zabudovaný Dryer Master systém kontroly vlhkosti. Tento systém je ve standardní výbavě, což u konkurenčních sušiček nebývá vždy zvykem. Dalším velkým benefitem sušiček NECO je jejich modulární systém, který funguje jako stavebnice, takže stávající sušičku lze navýšit o další patra a hořáky. Sušičky NECO jsou vyráběny v mnoha modelech, které se liší výškou, délkou sušící sekce, počtem hořáků a zejména výkonem – zákazníci mohou vybírat z výkonu od 15 t/hod. do 230 t/hod.
Seminář FARMIX a.s.
Následovalo vystoupení vzácného hosta z USA, kterým byl Lee Case zastupující společnost Farmix v Americe. Zmínil zejména význam správného sušení a obsahu vlhkosti v zrnu při skladování. Při uskladnění ječmene či ovsa po dobu maximálně 6 měsíců, by se vlhkost obilí měla držet na úrovni 14 %, při delším uchování by pak neměla přesáhnout 13 %. U pšenice je pak vyžadována vlhkost 13 % (skladování do 6 měsíců), resp. 12 % (při skladování na více než půl roku). Kvalitu zrna může zlepšit i chlazení, které navíc dokáže zredukovat náklady na sušení o 10 až 15 % a zároveň zvyšuje kapacitu sušičky o 10 – 20 %. I chlazení má však svá pravidla – především by mělo probíhat pozvolna. Při prudkém ochlazení teplého zrna totiž může dojít k jeho popraskání.

Na novou sušiču lze získat dotaci i z MPO

Seminář FARMIX a.s.
O možnostech dotací na posklizňové technologie z MPO (Ministerstvo průmyslu a obchodu) pohovořil Ing. Marek Pavelec ze společnosti DOTin s.r.o. Až do konce letošního dubna probíhá program Úspory energie (IV. Výzva) v němž je alokováno celkem 6 mld. Kč. Žádat o podporu mohou malé, střední i velké podniky a to včetně podnikatelů v zemědělství nebo potravinářství. K podporovaným aktivitám patří mimo jiné i snižování energetické náročnosti a zvyšování energetické účinnosti výrobních a technologických procesů (týká se posklizňových linek). K hodnotícím kritériím patří připravenost projektu (stavební povolení apod.), jeho potřebnost a relevance, i nákladová efektivita (Kč/GJ úspory). Hodnocení vyplývá z podnikatelského záměru a energetického posudku. K důležitým podmínkám zisku dotace patří také reálné využívání nově pořizované sušičky. Závěrečná prezentace patřila Ing. Jiřímu Kuníkovi, Ph.D., ze společnosti Schaumann ČR s.r.o. Pan doktor představil travní osiva z nabídky jejich společnosti, která jsou vhodná pro aktuální měnící se klima. Píce je nejlevnějším krmivem, které si může zemědělský podnik sám vyrobit. Je však potřeba travnatým plochám věnovat náležitou péči – optimální porost by se měl alepoň z 80 % skládat z kvalitních trav (jemnolistá kostřava rákosovitá, jílek vytrvalý, kostřava luční, bojínek luční), 10 až 20 % by měly tvořit leguminózy (jetel plazivý, jetel luční) a obsah plevelných druhů (smetanka lékařská apod.) by neměl přesahovat 10 %. Z mnoha travních druhů stojí za pozornost zejména jemnolistá kostřava rákosovitá, která je pro výživu zvířat velmi vhodná. Má výbornou stravitelnost, vysoký obsah proteinů i vlákniny a v neposlední řadě i velký výnos (12 – 15 t sušiny/ha/rok). Disponuje dlouhými kořeny, díky čemuž tato kostřava dobře odolává suchu. Pozoruhodná je však i její odolnost vůči zimě. Společnost Schaumann si pro své zákazníky nechala namíchat několik směsí právě s obsahem jemnolisté kostřavy rákosovité, které distribuuje pod názvem GREENSTAR. Sérii přednášek uzavřel Ing. Kastner, který všem přítomným poděkoval za účast a rozloučil všeříkajícím mottem „Dycky Farmix!“

Máte zájem o individuální nabídku
nebo se chcete jen poradit?


Napište nám, rádi vám odpovíme.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním zpracováním osobních údajů.