Dvě staré nahradila jedna moderní

 

Zemědělský podnik AGROCHOV Kasejovice-Smolivec a. s. se zabývá smíšenou výrobou. Chovají přes 1300 dojných krav holštýnského a červenostrakatého plemene a kolem 200 kusů masných krav v uzavřeném obratu stáda. Hospodaření v blízkosti Brd v nadmořské výšce kolem 500 m předznamenává orientaci zejména na úzkořádkové plodiny, zhruba třetina ploch z celkové výměry zemědělské půdy 2970 ha patří loukám a pastvinám.

 

 

„Všechny naše pozemky se nacházejí v oblasti méně příznivé pro hospodaření, část katastru je i v horské výrobní oblasti,“ nastiňuje při našem setkání situaci v oblasti Kasejovic předseda představenstva podniku Miroslav Slavíček. Vyplývají z toho i omezení pro širokořádkové plodiny, které nelze na silně erozně ohrožených pozemcích pěstovat, na mírně s výsevem například technologií strip-till do meziplodiny. Jako meziplodiny využívají zejména hořčici, žito, svazenku a další, nejvíce ohrožené pozemky již v minulosti zatravnili.

Na ornou půdu zařazují na 125 ha ozimou řepku, která se v loňském roce s výnosem 3,92 t/ha velmi povedla, dále na 351 ha ozimou pšenici (5,54 t/ha), na 265 ha jarní sladovnický ječmen (4,92 t/ha), na 219 ha ozimý ječmen (4,92 t/ha), ozimé tritikale s výnosy 5,17 t/ha pěstují na 125 ha, oves pluchatý na 78 ha (3,92 t/ha), kukuřici na siláž patří kolem 450 ha a jetelovinám a jetelotravním směsím 142 ha.

Posklizňová linka Kasejovice
Stavební povolení získal podnik v únoru 2023, v květnu téhož roku byla zahájena stavba a kolaudace proběhla v červnu 2024

Reference upoutaly

 

Kvalita skladování tržních i krmných komodit, kdy celkem vyprodukují kolem 5500 tun obilovin, má v podniku významné postavení. Důležité jsou i optimální hygienické podmínky. Tento standard již ale staré posklizňové linky ze 70. let minulého století nebyly schopny naplňovat, a proto předseda podniku začal přemýšlet o nové moderní stavbě. Mezi firmami, které se na realizaci těchto staveb orientují, je referencemi i blízkostí upoutala společnost Farmix, a. s., působící v oboru zpracování obilí a zrnin již přes čtvrt století.

Požadavky podniku AGROCHOV Kasejovice-Smolivec na novou posklizňovou linku směřovaly především k navýšení skladovací kapacity a možnosti rychlejšího sušení a čištění. Jak říká Martin Kastner, projektový manažer firmy Farmix, spokojenost investora je pro ně velmi důležitá, a proto je nezbytná poradenská činnost spojená s představením návrhů, kterou poskytují zdarma. Veškerou projektovou dokumentaci následně zajišťuje externí projektant.

Posklizňová linka v Kasejovicích
Posklizňová linka v Kasejovicích vyrostla na místě starého vepřína, který již delší dobu nesloužil svému účelu a nebyl reprezentativní součástí areálu

Efektivní využití prostoru

 

Posklizňová linka v Kasejovicích vyrostla na místě starého vepřína, který již delší dobu nesloužil svému účelu a nebyl reprezentativní součástí areálu. Stavební povolení získal podnik v únoru 2023, v květnu téhož roku byla zahájena stavba a kolaudace proběhla v červnu 2024 tak, aby byla linka připravena na loňské žně, popsal časovou posloupnost Miroslav Slavíček. Součástí nové posklizňové linky je, jak dále předseda uvedl, dostatečně velký příjmový koš (8 x 4 m), oddělený od další technologie kvůli prašnosti, i podjezdové expediční silo s kapacitou 50 m3. Dále čistička obilí VibroMAX JCM 10222 umístěna na prachových komorách (vysýpání nečistot samospádem) a dopravní cesty zajišťující plynulý a efektivní provoz. Součástí výbavy je i sušička obilí amerického výrobce NECO model D1690CE, která je schopna sušit 25 tun za hodinu (u pšenice z vlhkosti 17 % na 13 %). Linka zahrnuje též čtyři sila renomovaného výrobce Mysilo o celkovém objemu 4216 m3, která jsou vybavena moderními prvky. Martin Kastner zmínil například provzdušňovací ventilátory a vyskladňovací systémy s rychlostí 50 t/h. Vyzdvihl také celoplošně perforované podlahy umožňující provzdušnit celý objem uskladněného materiálu, což zabraňuje vzniku plísní a mykotoxinů.

 

Nevyčíslitelná přidaná hodnota

 

Návratnost investice do posklizňové linky (cca 40 milionů Kč) nelze podle předsedy jednoduše vyčíslit. Část technologie byla spolufinancována Evropskou unií skrze Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci dotace Úspory energie (3 570 tis. Kč). Podle Miroslava Slavíčka je úspora energie u nové linky velmi významná, dosahuje zhruba čtvrtinové hodnoty oproti původním linkám umístěným v Kasejovicích a ve Starém Smolivci, a to při trojnásobně vyšší skladovací kapacitě. Přidanou hodnotu vidí i v nezávislosti na dalších firmách – veškerou produkci si dokážou sami vyčistit a usušit, navíc i lépe zhodnotit (čistá a kvalitně uskladněná produkce = vyšší tržba). To je v době aktuálních cen komodit velmi důležité, například výkupní cena řepky se v době konání rozhovoru pohybovala na úrovni 12 000 Kč/t, krmná pšenice mezi 4200 až 4500 Kč/t, potravinářská pšenice v rozmezí 5000 až 5300 Kč/t, sladovnický ječmen dosahoval necelých 5000 Kč/t …

Předností nové posklizňové linky je vedle kvality uskladnění také automatizace, která vede k úsporám mezd (dříve byly na každé lince dva zaměstnanci, dnes je možnost ovládání i z počítače z kanceláře/přes mobilní telefon), a dále centralizace na jednom místě v Kasejovicích. Nelze opomenout ani přínos pro životní prostředí (úspora nafty na pojezdech, vytápění plynem …).

Čistička obilí VibroMAX JCM 10222
Čistička obilí VibroMAX JCM 10222 je umístěna na prachových komorách pro jednoduché vysýpání nečistot samospádem

Maximální příslušenství i možnost rozšíření

 

Linku se společnost Farmix snažila vybavit maximálním příslušenstvím. „U skladovacích sil jsou například velké dveře pro snadný přístup. Samotná sila jsou nadstandardně odolná díky povrchové úpravě s bohatou dávkou 600 g zinku na m2, což zaručuje jejich spolehlivost a dlouhou životnost,“ uvedl Martin Kastner. U střech zvolili silné krovy, pro skladování zejména řepky větší ventilátor (kvůli malým semínkům), instalované je také například plnohodnotné střešní schodiště. Praktické je i řešení veškerých dopravních cest na posklizňové lince na 50 t/hod., není tedy třeba nikde zpomalovat, ani zrychlovat. U nových posklizňových linek společnosti Farmix se také stává běžnou praxí, že veškerá technologie (sušička, čistička, příjmový koš i ovládací místnost) až na sila je schovaná v jedné hale, což prodlužuje její životnost.

V současné době v nových silech uskladní v Kasejovicích po sklizni zhruba dvě třetiny produkce, přednostně s potravinářskou kvalitou. Zbylá produkce míří prozatím do skladovacích hal (do sil po prodeji tržních komodit). „Již od počátku se snažíme posklizňovou linku řešit tak, aby bylo možné navýšit kapacity,“ říká Martin Kastner. V Kasejovicích by tak do budoucna mohlo vyrůst ještě jedno větší silo o objemu 2500 m3 s relativně jednoduchým stavebním zásahem.

Na posklizňovou linku dává společnost Farmix dvouletou záruku na jakékoliv opravy, mimo jiné zahrnuje také předsezónní prohlídku. Firma poskytuje i pozáruční servis, kdy je standardem, že po domluvě se zákazníkem je servisní technik do 24 hodin na místě. Při referencích Miroslav Slavíček nešetřil kladným hodnocení jak stavební, tak i dodavatelské firmy. Společnost Farmix nabízí možnost realizace posklizňové linky na klíč. V podniku Agrochov zvolili variantu s využitím vlastní stavební firmy, se kterou měli již zkušenosti z realizací staveb v živočišné výrobě, Farmix zařizoval výstavbu haly, technologie a elektroinstalaci.

Skladovací obilná sila MYSILO
Celkový objem sil je 4216 m3

Výzvy pro podnik

 

V současné době se zemědělské podniky potýkají s celou řadou výzev, ať už se jedná o legislativu nebo dostatečný počet kvalifikovaných pracovních sil. Jak říká Miroslav Slavíček, pociťují například již zřetelně úbytek pesticidů nebo komplikace spojené s rozdělováním půdních bloků i získáváním dotací (přes konečného majitele zařazeni mezi velké podniky). Dalším problémem jsou podle předsedy redistributivní platby, přestože díky živočišné výrobě mají zhruba 80 zaměstnanců, za které odvádějí daně.

Přes různé komplikace se ale podnik AGROCHOV Kasejovice-Smolivec stále vyvíjí. V uplynulých letech investovali do staveb živočišné výroby, kdy dvě farmy zcela kompletně přestavěli, jednu rekonstruovali, vyměnili technologii dojení, chlazení … V rostlinné výrobě využívají například flotilu traktorů s GPS lokátory, čímž mimo jiné docílili významné úspory nafty i přípravků a hnojiv, navíc jsou údaje o aplikaci automaticky zaznamenávány a odesílány příslušným institucím. Modernizace podniku je zřetelná na každém kroku, nově i s dominantou areálu v Kasejovicích, moderní posklizňovou linkou obilnin.

Autor článku: Barbora Venclová pro týdeník Zemědělec 5/2025

Máte zájem o individuální nabídku
nebo se chcete jen poradit?


Napište nám, rádi vám odpovíme.

    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním zpracováním osobních údajů.